Technistone
Kvarts on loomult ilus, vastupidav ja hügieeniline pinnamaterjal, mistõttu sobib ideaalselt köögitasapindade valmistamiseks. Lisaks leiab kvarts laialdast kasutust ka vannitubades tasapindadena ning muudes siseviimistluselementides. Nagu kõik materjalid, säilitab ka kvarts oma head omadused ja ilu, õige hoolduse korral, aastakümneteks. Kvartsi pindu on lihtne hooldada.
Kvarts
Kvartsist tasapinnad
Kvarts on üks enim levinud mineraale meie maakoores. See kuulub paljude kivimite koostisse. Suure kvartsisisaldusega on näiteks graniit, kvartsiit ja liivakivi. Kvartsile on iseloomulik suur vastupidavus murenemisele. Samuti on see väga kõva mineraal, mis teeb ta ka kulumisele vastupidavaks. Seetõttu on kvarts väga hea materjal erinevate tööpindade jaoks. Näiteks tavalise kööginoaga on peaaegu võimatu kvartsist tehtud tööpinda kriimustada. Mohsi skaala järgi on kvartsi tugevuse aste 7, näiteks teemandil on see aste 10. Lisaks heale vastupidavusele on seda väärtuslikku mineraali saadaval paljudes erinevates värvitoonides.
Miks valida kvartsist tasapind?
Esiteks räägib kvartsi kasuks eelnimetatud vastupidavus, teiseks on kvartsist tasapind väga madala poorsusega, mis tähendab, et see on lihtsasti puhastatav ja hügieeniline. Kvartsist töötasapind püsib ilusana aastaid kui mitte aastakümneid ilma erilise hooleta. Kuna kvarts on oma konsistentsilt väga tihe ja äärmiselt vähese imavustasemega, on seda kerge puhastada: see ei ima endasse vedelikke ega rasva. Kivi pind peab vastu enamusele majapidamises ette tulevatele kahjustustele ja õnnetustele – on selleks ümber läinud jook või füüsilised mõjutused erinevate töövahendite ja löökide näol. Vee- ja määrdumiskindluse suurendamiseks on võimalik kvartsist pinda eraldi töödelda vett ja rasva tõrjuvate vahenditega, kuid reaalne elu on näidanud, et otsest vajadust selleks tegelikult pole.
Kvartsi puhastamine
Kvartsist tööpinda on ülimalt lihtne puhastada. Vaja läheb vaid lappi – eelistatavalt mikrokiust ja puhast vett. Jonnakamate plekkide puhul võib kasutada ka spetsiaalseid kvartsi jaoks mõeldud puhastusvahendeid, mis on neutraalse pH tasemega ja mis hiljem tuleb hoolikalt veega ära pühkida. Kuigi kvarts on üsna vastupidav erinevate koduste kemikaalide osas, tuleb selle puhastamiseks kasutada ikkagi spetsiaalseid vahendeid, et vältida võimalikke kahjustuste teket, mis tulenevad eelkõige söövitavatest kemikaalidest. Samuti tuleb kvartsist tasapinna puhul vältida kuuma auru ja üleüldse liigse kuumuse asetamist pinnale, sest kvarts on tundlik kuumuse suhtes. Lühikeseks ajaks võib kuuma poti või panni töötasapinnale küll panna, kuid kindlam on alati kasutada eraldi kuuma-alust, sest termošoki tulemusel võib kvarts mõraneda. Lisaks võib kuuma mõjul hakata sulama kvartsi koostises olev vaik ning see võib töötasapinna välimuse rikkuda.
Kuhu kvarts sobib?
Kuna kvartsi näol on tegemist ökoloogiliselt väga puhta materjaliga, sobib see ideaalselt kööki, magamistuppa, tualetti ja teistesse kohtadesse elamises, mis vajavad kaunist ning vastupidavat tasapinda. Kvartsist pind koosneb üldjuhul 95% ulatuses peenestatud graniidist ja kvartsipurust, ülejäänud 5% – on looduslik polüestervaik ja värvipigmendid. Kvartsist tasapindasid saab kasutada siseruumised pea kõikjal. Välitingimustes ei ole soovitav kvartsi kasutada, kuna muutub ilmastiku mõjul kiirelt tuhmiks ning kaotab oma kauni välimuse.
Kvarts sobib ideaalselt näiteks järgmistele tasapindadele:
- Köögitasapinnad;
- vannitoa tasapinnad;
- tualeti tasapinnad;
- põrandakatted;
- seinakatted;
- kaminad;
- trepid;
- trepiastmed;
- aknalauad.
Välimuselt meenutavad kvartskivist valmistatud töötasapinnad päris kivi, kuid neid on oluliselt lihtsam hooldada, kui looduslikust kivist alternatiive. Samuti on kvarts kindlasti pilkupüüdev ning elegantne lahendus oma kodu kaunistamiseks.
Kui palju maksab kvartsist tasapind?
Ühtset hinda on nii kvartsist kui ka teistest kivist töötasapindadele keeruline määrata. Granimax lehel on võimalik teha umbkaunde arvutus, mis hõlmab endas nii materjali kui ka soovi korral paigaldust ja mõõdistamist:
https://granimax.ee/hinnakalkulaator/. Meeles tasub pidada, et toormaterjali hind moodustab üldjuhul lõpphinnast umbes pool, sest teine osa on töötlus ja paigaldus. Ilmselt on tavalisest puitlaastplaadiga tehtud tasapinnast kvarts oluliselt kallim, kuid kvartsi kasuks räägib selle tohutu vastupidavus, mida puitlaastplaadiga ei ole kuidagi võimalik saavutada. Kvartsist töötasapind on igati väärt investeering, sest kui seda õigesti hooldada, siis kestab see veatuna aastakümneid.